High Quality Natural Powerful Bamboo Charcoal Shoe Deodorizer

Product Description
Bamboo charcoal with more than three years of life,by burned under high temperature;Natural and environmental;with porous structure and large surface area,it has strong adsorption capacity.The dense bamboo charcoal porous structure with super adsorption, it can strong adsorb decomposed the peculiar smell inside the shoe, moisture, bamboo charcoal internal microbes can effectively restrain bacterial growth and Moisture absorption ,remove mildew and peculiar smell other functions, make your love shoes throughout the year relaxed and comfortable.






| Product Name | shoe racks deodorizer |
| Material | modified activated carbon/Moso bamboo charcal |
| function | abosorb odor and moisture,remove mildew |
| packing color | Blue white green pink orange or customized |
| Packing material | inner(non-woven fabric bag),outer(poly bag or color box) |
| packing size | Length:7-8cm,wide:15-17cm |
| net weight | 50g/70g or customized |
| Life time | 3-7weeks depend on using condition |
| Use for | car,wardrobe,shoes,kitchen,room and so on |
Packaging & Shipping
| Packing size | Length:7-8cm,Wide:15-17cm |
| Carton Size | 27*23*27.5CM |
| Loading Qty | 69120pcs/20GP |
| 138240pcs/40GP | |
| Shipping | Samples:1-2 working days Products or customized: In 7-15days after received the deposit,according to your order quantity |
| DHL,EMS,TNT,or your own forwarder agent |
Company Information
1.Established in 1998, CHUNWANG Group is a set of R&D,production and marketing enterprise
2.Product Series: household moisture absorbers, deodorant for refrigerator,toilet bowl cleaners,car dehumidifier, washing machine cleaner,drain cleaners,car air fresheners,desiccants,container dry bag,oxygen absorber,etc
3. Enterprise Scale: more than 15000 square meters, more than 200 staffs
4. Certificates: RoHS, REACH,DMF, ISO9001: 2008 , ISO14001:2004,BSCI etc.
5. Customers : Sanrio,Aldi,Coach,Vanguard,Sanyo, Samsung, Toshiba, Flextronics, Emerson,DHL

Certifications

Famous cooperation partner
Our Services
1.Free Sample
2.Free consultation
3.OEM&ODM
4.Special printing
5.Quick response
6.Total solution
7.Tailor-made products
8.Free container tracking service
FAQ
Q:Are you manufacturer?
A:Yes,we are professional manufacturer in this area for 20 years.
Q:Your company location?
A:Shenzhen,China
Q:What's your MOQ for your car dehumidifier?
A:No MOQ,we accept trial order.
Q:Can I have my own logo/brand?
A:Yes,customize welcome here.
Q:Can I have sample for try?
A:Yes,free samples available.
Q:What's your lead time?
A:5-20 work days after order confirmed.
Q:What is your monthly production capacity?
A:1000000pcs each month.
Q:Can I be your exclusive distributor in my country.
A:Yes,welcome to contact us for details if you have interesting to be local distributor of our products.

Hot Tags: natural charcoal shoe cabinet closet deodorizer, China, manufacturers, suppliers, factory, made in China, cheap

