Shenzhen Chunwang New Materials Co., Ltd. is one of the most reliable manufacturers and suppliers of 1000g air chemicals humidity absorber bag for car in China. With abundant experience, we warmly welcome you to buy cheap 1000g air chemicals humidity absorber bag for car made in China here from our factory. Contact us for more details.
1000g air chemicals humidity absorber bag for car
Product description:
1000g air chemicals humidity absorber bag for car is made of top grade silica gel desiccants.
Sizes:500g, 1000g or customized size.
Efficiently absorb excessive water from air.
It is suitable for vehicles, caravans, boats and garages ect.
Ability to soak up to 30% of its weight.
| Products Name | 1000g air chemicals humidity absorber bag for car |
| Materials | Silica gel (add fragrance or not) |
| Net Weight | 2x500g or 1*1000g customized |
| Inner bag Size | 28*11*3cm or customized |
| Out side packaging | Poly bag or color box |
MOQ | Customized label on polybag MOQ 1000pcs Customized color box MOQ 5000boxes |
| Samples time | Free samples leading time within 5days |
| Certificates | ISO9001:2008, ISO14001:2004, BSCI, MSDS, RoHS, DMF |
| Payment | TT, L/C, PayPal, trade assurance, western union |
| Used Places | CarVehicles,boats,caravans,warehouse,garages,house,etc |



Order procedure:

OEM service:

Advanatge:

Company description:



FAQ:
Q1: Where do you live?
--I live in a factory which located in Guangdong,China.
Q2: Are you a manufacturer?
--Yes, I am a professional manufacturer in this area for 20 years.
Q3: Can you give me the free sample?
--Sure,I can give you at once and you just pay express cost to my company.
Q4: Can I have my own logo?
--Yes, customize welcome here.
Q5: How about payment term?
--T/T, Secure Payment(by Alibaba), Trade Assurance(by Alibaba), Western Union,
L/C, Paypal, Cash, Negotiable;
Q6:What's your lead time?
--About 5-20 work days after order confirmed.
Hot Tags: 1000g air chemicals humidity absorber bag for car, China, manufacturers, suppliers, factory, made in China, cheap

