Shenzhen Chunwang New Materials Co., Ltd. is one of the most reliable manufacturers and suppliers of 1000g anti humidity desiccant for car in China. With abundant experience, we warmly welcome you to buy cheap 1000g anti humidity desiccant for car made in China here from our factory. Contact us for more details.
1000g anti humidity desiccant for car
Product information:
The main component of 1000g anti humidity desiccant for car is silica gel, which can strongly absorb moisture in the air.
It is suitable for all kinds of cars. Especially in wet weather,
The dehumidifier of the car has played a powerful role. Not only is it safe for people to travel,
It also provides a comfortable and refreshing environment.
| Products Name | 1000g anti humidity desiccant for car |
| Materials | Silica gel |
| Net Weight | 2x500g 1*1000g or customized |
| Inner bag Size | 28*11*3cm or customized |
Characters | can be regenerated any number of times by putting it in microwave for 15-20 minutes for reuse |
| Out side packaging | Poly bag or color box |
MOQ | Customized label on dryer bag MOQ 1000pcs Customized Retaila box MOQ 5000boxes |
| Samples time | Free samples leading time within 5days |
| Certificates | ISO9001:2008, ISO14001:2004, BSCI, MSDS, RoHS, DMF |
| Payment | TT, L/C, PayPal, trade assurance, western union |



Product procedure:

Order procedure:

Advantage:

Our company:
1. Established in 1998, Chunwang has become a public company from a small factory after 20 years’ development with high speed. We are a professional manufacturer and specialized in producing industrial and household desiccants, dehumidifiers, fragraces and cleaners.
2. We have modernized workshop and production line, advanced laboratory, dust-free plant, clean and tidy warehouse, and top sample room. And we have certificates of ISO9001 and ISO14001 in 2005. And we have passed the factory inspection of Watsons and BSCI in 2014.
3. Our company has a strong will to be the leader of absorption products &air freshener items in near future.


FAQ:
Q: Are your products safe?
A: Yes, our products are non-toxic,and used in every case .
Q: How about the storage?
A: Our prodcts are stored in tight close containers in a cool ,dry place and keep away from direct strong sunshine.
Q:Can I get free sample before the deal?
A:Yes,Small sample for qulity approval is Free of Charge but the freight charge is required.
Hot Tags: 1000g anti humidity desiccant for car, China, manufacturers, suppliers, factory, made in China, cheap, auto dehumidifier, Car Dehumididier, car moisture absorber, dehumidifier car, reusable carDehumidifier, silica dehumidifier car

