Shenzhen Chunwang New Materials Co., Ltd. is one of the most reliable manufacturers and suppliers of 1000g super dry car dehumidifier bag with silica gel material in China. With abundant experience, we warmly welcome you to buy cheap 1000g super dry car dehumidifier bag with silica gel material made in China here from our factory. Contact us for more details.
Product information:
The main component of the 1000g super dry car dehumidifier bag with silica gel material is silica gel, which can be reused. It is suitable for all kinds of transportation. To achieve the effect of dehumidification.
| Products Name | 1000g super dry car dehumidifier bag with silica gel material |
| Materials | Silica gel |
| Net Weight | 2x500g or 1*1000g available |
| Inner bag Size | 28*11*3cm or customized |
| Out side packaging | Poly bag or color box |
MOQ | Customized label on polybag MOQ 1000pcs Customized color box MOQ 5000boxes |
| Samples time | Free samples leading time within 5 days |
| Certificates | ISO9001:2008, ISO14001:2004, BSCI, MSDS, RoHS, DMF |
| Payment | TT, L/C, PayPal, trade assurance, western union |
| Functions | Remove humidity,eliminate odors,resolve car window fogging |




OEM service:

Manufacture procedure:


Characteristic:

Order procedure:

Related products:




Company information:
1. Established in 1998, near 20 years' rich experience in the Air freshener, one of the leading manufacturer of absorption products.
2.Product: Gel air freshener, Scented Sachet, Crystal beads air freshener
Household Moisture absorber, Reusable car dehumidifier, Hang moisture absorber bag, etc.
3. Successfully become public company in 2015.With Walmart,BSCI,GMP audit report



Hot Tags: 1000g super dry car dehumidifier bag with silica gel material, China, manufacturers, suppliers, factory, made in China, cheap

