Shenzhen Chunwang New Materials Co., Ltd. is one of the most reliable manufacturers and suppliers of 500ml dehumidifier box with fragrance in China. With abundant experience, we warmly welcome you to buy cheap 500ml dehumidifier box with fragrance made in China here from our factory. Contact us for more details.
500ml Dehumidifier box with fragrance
Product specification:
| Product name | 500ml Dehumidifier box with fragrance |
| Raw material | Calcium chloride (add fragrance, charcoal or not) |
| Size(cm) | 15.1*8.6*6.4, 15.1*8*8.5, 15.1*8.10.6, 15.1*8*13.5 available |
| Net weight | 100g, 190g, 220g, 280g available |
| Volume | 300ml,400ml,500ml,600ml available |
| Packing | Customized label, paper card |
| Certification | ISO9001:2015, ISO14001:2015, BSCI, MSDS, RoHS, DMF |
| Fragrance | Lemon, jasmine, lavender, rose, mask, ocean or non fragrance |
| Function | Absorbs excess humidity to prevent mouldy and mildew |
| MOQ(customized) | 5000pcs |




Production process:

Using method:
Step 1: Remove lid and peel off sealing aluminum foil cover leaving white safety cover in place. Replace grill lid.
Step 2: Place on a flat surface in desired location. The white absorbent will form water in 1-2 month (depends on the humidity and seasons).
Step 3: When the Air Dehumidifier box has completely dissolved, pour the water to sink, and discard in trash.
Company information:
1. Established in 1998, CHUNWAN group is a set of R&D,production and marketing enterprise
2. Product Series: household moisture absorbers, deodorant for refrigerator,toilet bowl cleaners,car dehumidifier
,washing machine cleaner,drain cleaners,car air fresheners,desiccants,container dry bag,oxygen absorber,etc
3. Enterprise Scale: more than 15000 square meters, more than 300 staffs
4. Customers:Sanrio,Aldi,Coach,Vanguard,Sanyo,Samsung, Toshiba, Flextronics,Emerson,DHL
5. Chun-Wang became an public company in 2015 and its the only one in this area
Hot Tags: 500ml dehumidifier box with fragrance, China, manufacturers, suppliers, factory, made in China, cheap

