Shenzhen Chunwang New Materials Co., Ltd. is one of the most reliable manufacturers and suppliers of 1.5g charcoal moisture removal absorber box with free sample in China. With abundant experience, we warmly welcome you to buy cheap 1.5g charcoal moisture removal absorber box with free sample made in China here from our factory. Contact us for more details.
1.5g Charcoal Moisture Removal Absorber Box With Free Sample
Product description:
1.5g charcoal moisture removal absorber box with free sample is popupar in humidity home which can help people to remove the humidity from the air. The product is made of Calcium Chloride. It also can add to some Aromatic particles to absorb musty and it is suitable to basement, kitchen and bathroom.
| Product name | 1.5g charcoal moisture removal absorber box with free sample |
| Raw material | Calcium chloride (add fragrance, charcoal or not) |
| Size(cm) | 15.1*8.6*6.4, 15.1*8*8.5, 15.1*8.10.6, 15.1*8*13.5 available |
| Net weight | 100g, 190g, 220g, 280g available |
| Volume | 300ml,400ml,500ml,600ml available |
| Certification | ISO9001:2015, ISO14001:2015, BSCI, MSDS, RoHS, DMF |
| Fragrance | Lemon, jasmine, lavender, rose, Magnolia, ocean or non fragrance |
| Function | Absorbs excess humidity to prevent mouldy and mildew |
| Sample | Free |
| MOQ(customized) | 5000pcs |






Application:


Using way:

OEM service:

Using note:
1.This product can not be used, if there is no food, please go to the doctor immediately.
2. The white breathable paper at the mouth of the box should not be scratched when the packing is opened.
3. Do not tilt when using this product.
4. Do not drop the container, break, and do not scratch the top of the white breathable paper.
5. Do not let children close!
Hot Tags: 1.5g charcoal moisture removal absorber box with free sample, China, manufacturers, suppliers, factory, made in China, cheap

