Shenzhen Chunwang New Materials Co., Ltd. is one of the most reliable manufacturers and suppliers of 1000g mildew wardrobe dehumidifier bag with high absorption in China. With abundant experience, we warmly welcome you to buy cheap 1000g mildew wardrobe dehumidifier bag with high absorption made in China here from our factory. Contact us for more details.
1000g Mildew Wardrobe Dehumidifier Bag With High Absorption
Product information:
The main ingredient of 1000g mildew wardrobe dehumidifier bag with high absorption is calcium chloride, which belongs to replacement. It can be replaced anytime and anywhere without cost. Because of the mix of starch, when it sucks the tide, it does not turn into water, but becomes gelatinous.
| Product name | 1000g mildew wardrobe dehumidifier bag with high absorption |
| Net weight | 350g, 450g, 1000g or customized |
| Hygroscopic capacity | 2000ml |
| Raw Material | Calcium chloride granule+Fragrance granule |
| Size | 16cm*14.2cm, 11cm*22cm |
| Package | Poly bag or customized |
| Applications | Chest, cabinet,bedroom, kitchen,warehouse,office, vehicles, etc |
| MOQ(customized) | 20000pcs |
| Shelf life | Placed in dry, normal condition, keep sealed 3 years |
| Certification | ISO9001:2008, ISO14001:2004, BSCI, MSDS, RoHS, DMF |




Application:


Using method:


Note:
1:Don’t eat , keep upright, don’t roll it over.
2:Keep out of reach of children.
3:Store away from food & drink.
OEM procedure:

Hot Tags: 1000g mildew wardrobe dehumidifier bag with high absorption, China, manufacturers, suppliers, factory, made in China, cheap

