1000ml Anti Humidity Desiccant Bag For Household With High Quality
Product information:
1000ml anti humidity desiccant bag for household with high quality is a powerful moisture absorbent, which helps to solve the mildew problem caused by high humidity in the air.
The special water absorbent particles in 1000ml anti humidity desiccant bag for household with high quality can remove the damage to clothes and valuables caused by the mildew and humid phenomena caused by excess water.
It can also block the contact of fungi and bacteria with humid air in air, and destroy their growth environment and prevent mildew.
| Product name | 1000ml anti humidity desiccant bag for household with high quality |
| Raw material | Calcium chloride (add fragrance, charcoal or not) |
| Net weight | 248g, 400g available |
| Volume | 500ml, 1000ml available |
| Packing | Customized polybag, customized color box, sticker label |
| Certification | ISO9001:2015, ISO14001:2015, BSCI, MSDS, RoHS, DMF |
| Aroma | Lemon, jasmine, lavender, rose, Magnolia, ocean or non fragrance |
| Function | Protects your wardrobe,closet, cabinet from humidity |
| Application | Indoor room, closet, cabinet, bookcase and any sealing space |
| MOQ(custonized polybag) | 20000pcs |





Application:



OEM service:

Production procedure:

Order process:

Using method:
1. Tear up the bag along the gap of the bag and remove the hygroscopic bag. The hygroscopic bag will start to absorb moisture automatically.
2. Expand the absorbent bag and hang it in the required space. At least 5-10 centimeters away between clothing and other absorbent bags, make the moisture absorption bag fully contact with the air. The lower part of the moisture absorption bag is a water container, which is used to collect the moisture absorbed by the upper part of the hygroscopic agent.
3. When the water reaches the replacement tip or the white crystal hygroscopic agent is completely dissolved, the bag is kept upright and put into the trash can.
Attention:
1. Do not tear off the packing before use, so as not to be dampened.
2. In the process of use, you can not rub or squeeze the dehumidifier bag, so as not to cause the breakage of the packaging.
3.Contains calcium chloride, avoid direct contact with the eyes and skin, can not be eaten. If there is physical contact during the use, please respond urgently to the following methods: for example, inadvertently enter the eyes and rinse for 15 minutes with clear water. If you wear invisible eyes, you need to remove it. If you touch your skin, please wash it with soap and water. If symptoms persist, please go to the hospital for treatment; if the water is spilled on the clothes, please rinse it in cold water.
4. After opening as found in water with a small amount of granules or powder is normal.
5. The capacity of the dehumidifier bag is about 400ml. If the moisture in the bag arrives at the replacement tip, please change it in time.
Related products:




Hot Tags: 1000ml anti humidity desiccant bag for household with high quality, China, manufacturers, suppliers, factory, made in China, cheap

