Shenzhen Chunwang New Materials Co., Ltd. is one of the most reliable manufacturers and suppliers of 1000ml distributor household dehumidifier bag with free sample in China. With abundant experience, we warmly welcome you to buy cheap 1000ml distributor household dehumidifier bag with free sample made in China here from our factory. Contact us for more details.
1000ml distributor household dehumidifier bag with free sample
Product information:
1000ml distributor household dehumidifier bag with free sample is made from high adsorption moisture absorber material of calcium chloride, packed with strong strength Tyvek bag.
It is used in wardrobe and home to eliminates excess humidity, prevent musty odors caused by excess moisture in the air to create a more comfortable and fresh home.
By reducing excess humidity, it helps create fresher indoor air. Dehumidifier Bag absorbs excess humidity throughout your wardrobe, closet, cabinet, reducing humidity to a safe level.
| Product name | 1000ml distributor household dehumidifier bag with free sample |
| Raw material | Calcium chloride (add fragrance, charcoal or not) |
| Net weight | 248g, 400g available |
| Volume | 500ml, 1000ml available |
| Packing | Customized polybag, customized color box, sticker label |
| Certification | ISO9001:2015, ISO14001:2015, BSCI, MSDS, RoHS, DMF |
| Aroma | Lemon, jasmine, lavender, rose, Magnolia, ocean or non fragrance |
| Function | Protects your wardrobe,closet, cabinet from humidity |
| Application | Indoor room, closet, cabinet, bookcase and any sealing space |
| MOQ(custonized polybag) | 20000pcs |





Application:



OEM service:

Production procedure:

Order process:

Using method:
1. Tear up the bag along the gap of the bag and remove the hygroscopic bag. The hygroscopic bag will start to absorb moisture automatically.
2. Expand the absorbent bag and hang it in the required space. At least 5-10 centimeters away between clothing and other absorbent bags, make the moisture absorption bag fully contact with the air. The lower part of the moisture absorption bag is a water container, which is used to collect the moisture absorbed by the upper part of the hygroscopic agent.
3. When the water reaches the replacement tip or the white crystal hygroscopic agent is completely dissolved, the bag is kept upright and put into the trash can.
Attention:
1. Do not tear off the packing before use, so as not to be dampened.
2. In the process of use, you can not rub or squeeze the dehumidifier bag, so as not to cause the breakage of the packaging.
3.Contains calcium chloride, avoid direct contact with the eyes and skin, can not be eaten. If there is physical contact during the use, please respond urgently to the following methods: for example, inadvertently enter the eyes and rinse for 15 minutes with clear water. If you wear invisible eyes, you need to remove it. If you touch your skin, please wash it with soap and water. If symptoms persist, please go to the hospital for treatment; if the water is spilled on the clothes, please rinse it in cold water.
4. After opening as found in water with a small amount of granules or powder is normal.
5. The capacity of the dehumidifier bag is about 400ml. If the moisture in the bag arrives at the replacement tip, please change it in time.
Hot Tags: 1000ml distributor household dehumidifier bag with free sample, China, manufacturers, suppliers, factory, made in China, cheap

