Shenzhen Chunwang New Materials Co., Ltd. is one of the most reliable manufacturers and suppliers of 1000ml moisture sorbent bag for wardrobe with fragrance in China. With abundant experience, we warmly welcome you to buy cheap 1000ml moisture sorbent bag for wardrobe with fragrance made in China here from our factory. Contact us for more details.
1000ml moisture sorbent bag for wardrobe with fragrance
Product information:
1000ml moisture sorbent bag for wardrobe with fragrance has a wide range of use. Because of its strong moisture proof function, besides the wardrobe wardrobe, the product can also be used in many places. Toilets, kitchens, attic buildings and places with poor ventilation at home can be placed in order to keep the air dry and effectively prevent clothes and household products from dampness and moldy.
| Product name | 1000ml moisture sorbent bag for wardrobe with fragrance |
| Raw material | Calcium chloride (add fragrance, charcoal or not) |
| Net weight | 248g, 400g available |
| Volume | 500ml, 1000ml available |
| Packing | Customized polybag, customized color box, sticker label |
| Certification | ISO9001:2015, ISO14001:2015, BSCI, MSDS, RoHS, DMF |
| Aroma | Lemon, jasmine, lavender, rose, Magnolia, ocean or non fragrance |
| Function | Protects your wardrobe,closet, cabinet from humidity |
| Application | Indoor room, closet, cabinet, bookcase and any sealing space |
| MOQ(custonized polybag) | 20000pcs |





Application:



OEM service:

Production procedure:

Order process:

Using method:
1. Tear up the bag along the gap of the bag and remove the hygroscopic bag. The hygroscopic bag will start to absorb moisture automatically.
2. Expand the absorbent bag and hang it in the required space. At least 5-10 centimeters away between clothing and other absorbent bags, make the moisture absorption bag fully contact with the air. The lower part of the moisture absorption bag is a water container, which is used to collect the moisture absorbed by the upper part of the hygroscopic agent.
3. When the water reaches the replacement tip or the white crystal hygroscopic agent is completely dissolved, the bag is kept upright and put into the trash can.
Attention:
1. Do not tear off the packing before use, so as not to be dampened.
2. In the process of use, you can not rub or squeeze the dehumidifier bag, so as not to cause the breakage of the packaging.
3.Contains calcium chloride, avoid direct contact with the eyes and skin, can not be eaten. If there is physical contact during the use, please respond urgently to the following methods: for example, inadvertently enter the eyes and rinse for 15 minutes with clear water. If you wear invisible eyes, you need to remove it. If you touch your skin, please wash it with soap and water. If symptoms persist, please go to the hospital for treatment; if the water is spilled on the clothes, please rinse it in cold water.
4. After opening as found in water with a small amount of granules or powder is normal.
5. The capacity of the dehumidifier bag is about 400ml. If the moisture in the bag arrives at the replacement tip, please change it in time.
Related products:




Hot Tags: 1000ml moisture sorbent bag for wardrobe with fragrance, China, manufacturers, suppliers, factory, made in China, cheap

