Shenzhen Chunwang New Materials Co., Ltd. is one of the most reliable manufacturers and suppliers of 100g air humidity moisture absorber bag for household in China. With abundant experience, we warmly welcome you to buy cheap 100g air humidity moisture absorber bag for household made in China here from our factory. Contact us for more details.
Product description:
100g air humidity moisture absorber bag for household has a wide range of use. Because of its strong moisture proof function, besides the wardrobe wardrobe, the product can also be used in many places. Toilets, kitchens, attic buildings and places with poor ventilation at home can be placed in order to keep the air dry and effectively prevent clothes and household products from dampness and moldy.
| Product name | 100g air humidity moisture absorber bag for household |
| Raw material | Calcium chloride and starch |
| Net weight | 100g |
| Volume | 200ml |
| Packing | Customized polybag, customized color box, sticker label |
| Aroma | Rose,lavener, voilet,lemon or non fragrance |
| Function | It absorbs excess humidity to protect your wardrobe,closet, cabinet from humidity |
| Application | Indoor room/closet/cabinet/shoe cabinet/bookcase and any sealing space |
| Sample | Free |
| MOQ | 20000pcs |




Application:


OEM service:

Using method:
1:Can remove wardrobe,drawer,shoe ark,bookcase,instrument,the moisture inside
2:Placed in indoor,which can effectively prevent high-grade wooden furniture,electrical
appliances,mechanical equipment,electronic products in the get damp moldy!
3:Can absord the harmful gas formaldehyde,benzene,TVOC molecules
Product procedure:

Related products:




Company information:
1.Established in 1998, CHUNWANG Group is a set of R&D,production and marketing enterprise
2.Product Series: household moisture absorbers, deodorizers, toilet bowl cleaners, car dehumidifier, drain cleaners, air fresheners, desiccants, container dry bag , oxygen absorber, humidity indicator card, etc. 3. Enterprise Scale: more than 12000 square meters, more than 200 staffs
4. Certificates: RoHS, REACH,DMF, ISO9001:2015,ISO14001:2015,BSCI etc.
5. Customers : Sanrio,Aldi,Coach,Vanguard,Sanyo, Samsung, Toshiba, Flextronics, Emerson,DHL,etc


Hot Tags: 100g air humidity moisture absorber bag for household, China, manufacturers, suppliers, factory, made in China, cheap

