Shenzhen Chunwang New Materials Co., Ltd. is one of the most reliable manufacturers and suppliers of 350g distributor household dehumidifier bag of filling in China. With abundant experience, we warmly welcome you to buy cheap 350g distributor household dehumidifier bag of filling made in China here from our factory. Contact us for more details.
350g Distributor Household Dehumidifier Bag Of Filling
Product description:
The composition of 350g distributor household dehumidifier bag of filling is calcium chloride. It can be used in a container to play a reusable effect. 350g distributor household dehumidifier bag of filling does not cause any harm to the human body. It can help people to solve the problem of strong wet.
| Product name | 350g distributor household dehumidifier bag of filling |
| Net weight | 350g, 450g, 1000g available |
| Hygroscopic capacity | 2000ml |
| Raw Material | Calcium chloride granule+Fragrance granule |
| Size | 16cm*14.2cm, 11cm*22cm |
| Package | Polybag or customized color box |
| Applications | Chest, cabinet,bedroom, kitchen,warehouse,office, vehicles, etc |
| MOQ(customized) | 20000pcs |
| Shelf life | Placed in dry, normal condition, keep sealed 3 years |
| Certification | ISO9001:2015, ISO14001:2015, BSCI, MSDS, RoHS, DMF |





Application:


Using method:


OEM service:

Order procedure:

Note:
1:Don’t eat , keep upright, don’t roll it over.
2:Keep out of reach of children.
3:Store away from food & drink.
Hot Tags: 350g distributor household dehumidifier bag of filling, China, manufacturers, suppliers, factory, made in China, cheap

