Shenzhen Chunwang New Materials Co., Ltd. is one of the most reliable manufacturers and suppliers of 400ml greenhouse dehumidifier box with high quality in China. With abundant experience, we warmly welcome you to buy cheap 400ml greenhouse dehumidifier box with high quality made in China here from our factory. Contact us for more details.
400ml greenhouse dehumidifier box with high quality
Product description:
400ml greenhouse dehumidifier box with high quality is a popular products by absorbing the excess humidity from the air to protect our living room against the moisture damage, The moisture absorption rate is about 300 % ,it can widely to use in closet,bedroom, kitchen
| Product name | 400ml greenhouse dehumidifier box with high quality |
| Raw material | Calcium chloride (add fragrance, charcoal or not) |
| Size(cm) | 15.1*8.6*6.4, 15.1*8*8.5, 15.1*8.10.6, 15.1*8*13.5 available |
| Net weight | 100g, 190g, 220g, 280g available |
| Volume | 300ml,400ml,500ml,600ml available |
| Certification | ISO9001:2015, ISO14001:2015, BSCI, MSDS, RoHS, DMF |
| Fragrance | Lemon, jasmine, lavender, rose, Magnolia, ocean or non fragrance |
| Function | Absorbs excess humidity to prevent mouldy and mildew |
| Sample | Free |
| MOQ(customized) | 5000pcs |






Application:


Using way:

OEM service:

Using note:
1.This product can not be used, if there is no food, please go to the doctor immediately.
2. The white breathable paper at the mouth of the box should not be scratched when the packing is opened.
3. Do not tilt when using this product.
4. Do not drop the container, break, and do not scratch the top of the white breathable paper.
5. Do not let children close!
Hot Tags: 400ml greenhouse dehumidifier box with high quality, China, manufacturers, suppliers, factory, made in China, cheap

