Shenzhen Chunwang New Materials Co., Ltd. is one of the most reliable manufacturers and suppliers of 400ml humidity absorber shoe box with aroma in China. With abundant experience, we warmly welcome you to buy cheap 400ml humidity absorber shoe box with aroma made in China here from our factory. Contact us for more details.
Product information:
400ml humidity absorber shoe box with aroma has a wide range of use. Because of its strong moisture proof function, besides the wardrobe wardrobe, the product can also be used in many places. Toilets, kitchens, attic buildings and places with poor ventilation at home can be placed in order to keep the air dry and effectively prevent clothes and household products from dampness and moldy.
| Product name | 400ml humidity absorber shoe box with aroma |
| Raw material | Calcium chloride (add fragrance, charcoal or not) |
| Size(cm) | 15.1*8.6*6.4, 15.1*8*8.5, 15.1*8.10.6, 15.1*8*13.5 available |
| Net weight | 100g, 190g, 220g, 280g available |
| Volume | 300ml,400ml,500ml,600ml available |
| Packing | Customized label, paper card |
| Certification | ISO9001:2015, ISO14001:2015, BSCI, MSDS, RoHS, DMF |
| Flavor | Lemon, jasmine, lavender, rose, Magnolia, ocean or non fragrance |
| Function | helps people to remove humidity from home |
| Sample | Free sample available |
Attention:
1, this product can not be used, if there is no food, please go to the doctor immediately.
2. The white breathable paper at the mouth of the box should not be scratched when the packing is opened.
3. Do not tilt when using this product.
4, do not drop the container, break, and do not scratch the top of the white breathable paper.
5, do not let children close!
Application:

OEM service:

Production procedure:

Our company:
1.Established in 1998, CHUNWANG Group is a set of R&D,production and marketing enterprise
2.Product Series: household moisture absorbers, deodorizers, toilet bowl cleaners, car dehumidifier, drain cleaners, air fresheners, desiccants, container dry bag , oxygen absorber, humidity indicator card, etc. 3. Enterprise Scale: more than 12000 square meters, more than 200 staffs
4. Certificates: RoHS, REACH,DMF, ISO9001: 2015 , ISO14001:2015,BSCI etc.
5. Customers : Sanrio,Aldi,Coach,Vanguard,Sanyo, Samsung, Toshiba, Flextronics, Emerson,DHL,etc


Related products:


Hot Tags: 400ml humidity absorber shoe box with aroma, China, manufacturers, suppliers, factory, made in China, cheap

