Shenzhen Chunwang New Materials Co., Ltd. is one of the most reliable manufacturers and suppliers of 500ml absorbing products humidity absorber bag for wardrobe in China. With abundant experience, we warmly welcome you to buy cheap 500ml absorbing products humidity absorber bag for wardrobe made in China here from our factory. Contact us for more details.
500ml absorbing products humidity absorber bag for wardrobe
Product information:
The component of 500ml absorbing products humidity absorber bag for wardrobe is a white crystalline lens with a soluble and soluble calcium chloride. The hanging type hygroscopic bag is a powerful moisture absorbent, which helps to solve the mildew problem caused by high humidity in the air.
| Item name | 500ml absorbing products humidity absorber bag for wardrobe |
| Raw material | Calcium chloride (add fragrance, charcoal or not) |
| Net weight | 248g, 400g or customized |
| Volume | 500ml, 1000ml or customized |
| Packing | Customized polybag |
| Certification | ISO9001:2008, ISO14001:2004, BSCI, MSDS, RoHS, DMF |
| Aroma | Rose,lavener, voilet,lemon or non fragrance |
| Function | It absorbs excess humidity to protect your wardrobe,closet, cabinet from humidity |
| Application | Indoor room/closet/cabinet/shoe cabinet/bookcase and any sealing space |
| Sample | Free |



Application:


How to use:


OEM service:

Company information:



FAQ:
Q1:What are main ingredients of your humidity absorbing box?
A1:There are mainly Calcium Chloride (granule or flake) and aromatic beads.
Q2:How many kinds of scents can I choose?
A2:We provide Lemon, jasmine, lavender, rose, Magnolia, ocean, we could also customize for you if you need other scents.
Q3:How long can moisture absorber last?
A3:It can be used for 1-3 months depend on the air humidity and seasons.
Q4:Can I have my own logo/brand?
A4:Yes,customize welcomes here.
Q5:Can I have sample for try?
A5:Yes,free samples are available.
Q6:What degree of purity does it have for dehumidifier?
A6:Composition:Calcium chloride > 75%
Hot Tags: 500ml absorbing products humidity absorber bag for wardrobe, China, manufacturers, suppliers, factory, made in China, cheap

