500ml mould proof humidity absorber bag for household
Goods description:
500ml mould proof humidity absorber bag for household is made of calcium chloride and does not contain other hygroscopic chemicals.
It is not only convenient for packing, but also convenient to disassemble.
It is suitable for families, offices, hotels, basement, etc.
| Item name | 500ml mould proof humidity absorber bag for household |
| Raw material | Calcium chloride (add fragrance, charcoal or not) |
| Net weight | 248g, 400g or customized |
| Volume | 500ml, 1000ml or customized |
| Packing | Customized polybag |
| Certification | ISO9001:2008, ISO14001:2004, BSCI, MSDS, RoHS, DMF |
| Flavor | Rose,lavener, voilet,lemon or non fragrance |
| Application | absorbs excess humidity to protect your wardrobe,closet, cabinet from humidity |
| Sample | Free |
| MOQ(customized) | 20000pcs |



Application:


OEM service:

Company description:
1.Established in 1998, CHUNWANG Group is a set of R&D,production and marketing enterprise
2.Product Series: household moisture absorbers, deodorizers, toilet bowl cleaners, car dehumidifier, drain cleaners, air fresheners, desiccants, container dry bag , oxygen absorber, humidity indicator card, etc. 3. Enterprise Scale: more than 12000 square meters, more than 200 staffs
4. Certificates: RoHS, REACH,DMF, ISO9001: 2008 , ISO14001:2004,BSCI etc.
5. Customers : Sanrio,Aldi,Coach,Vanguard,Sanyo, Samsung, Toshiba, Flextronics, Emerson,DHL,etc


FAQ:
1. Q: Can I get your prompt response if I send you inquiry about the product I am interested in?
A: Yes, we are ready here to serve you and will give you quick response at 24hours.
2. Q: Can I have samples first before I make the final decision?
A: Yes, we can offer you free samples and welcome your trial order.
3. Q: When can I have the sample? How about the mass order?
A: Usually the delivery of sample is 3-5 working days, and 5-20 days for the mass order.
4. Q: Can you accept to print our own logo or brand on your products?
A: Yes, customized style are welcomed here.
5. Q: Can I be your exclusive distributor in my local market or my country?
A: Yes, feel free to contact us for more details about this if you are interested in this issue.
Hot Tags: 500ml mould proof humidity absorber bag for household, China, manufacturers, suppliers, factory, made in China, cheap

