Description
Send Inquiry
500ml Perfume Moisture Absorber Box For Humidity Proof
Product information:
500ml perfume moisture absorber box for humidity proof is an eco-friendly product which make of calcium chloride. It can protect garment, furniture and food to reduce humidity. There are several desiccant flavorings, including tasteless, lemon, jasmine and lavender ect. We can use it in bathroom, laundry room, pantry, kitchen, closet and caravan.
| Product name | 500ml perfume moisture absorber box for humidity proof |
| Raw material | Calcium chloride (add fragrance, charcoal or not) |
| Size(cm) | 15.1*8.6*6.4, 15.1*8*8.5, 15.1*8.10.6, 15.1*8*13.5 |
| Net weight | 100g, 190g, 220g, 280g |
| Volume | 300ml,400ml,500ml,600ml |
| Packing | Customized label, paper card |
| Certification | ISO9001:2015, ISO14001:2015, BSCI, MSDS, RoHS, DMF |
| Fragrance | Lemon, jasmine, lavender, rose, mask, ocean or non fragrance |
| Sample | Free sample available |
| MOQ | 5000pcs |





Using place:


OEM process:

Production process:

Hot Tags: 500ml perfume moisture absorber box for humidity proof, China, manufacturers, suppliers, factory, made in China, cheap

