Shenzhen Chunwang New Materials Co., Ltd. is one of the most reliable manufacturers and suppliers of 600ml environmental small dehumidifier box with free sample in China. With abundant experience, we warmly welcome you to buy cheap 600ml environmental small dehumidifier box with free sample made in China here from our factory. Contact us for more details.
600ml environmental small dehumidifier box with free sample
Product description:
600ml environmental small dehumidifier box with free sample is a popular products by absorbing the excess humidity from the air to protect our living room against the moisture damage, The moisture absorption rate is about 300 % ,it can widely to use in closet,bedroom, kitchen
| Product name | 600ml environmental small dehumidifier box with free sample |
| Raw material | Calcium chloride (add fragrance, charcoal or not) |
| Size(cm) | 15.1*8.6*6.4, 15.1*8*8.5, 15.1*8.10.6, 15.1*8*13.5 available |
| Net weight | 100g, 190g, 220g, 280g available |
| Volume | 300ml,400ml,500ml,600ml available |
| Certification | ISO9001:2015, ISO14001:2015, BSCI, MSDS, RoHS, DMF |
| Fragrance | Lemon, jasmine, lavender, rose, Magnolia, ocean or non fragrance |
| Function | Absorbs excess humidity to prevent mouldy and mildew |
| Sample | Free |
| MOQ(customized) | 5000pcs |






Application:


Using way:

OEM service:

Using note:
1.This product can not be used, if there is no food, please go to the doctor immediately.
2. The white breathable paper at the mouth of the box should not be scratched when the packing is opened.
3. Do not tilt when using this product.
4. Do not drop the container, break, and do not scratch the top of the white breathable paper.
5. Do not let children close!
Hot Tags: 600ml environmental small dehumidifier box with free sample, China, manufacturers, suppliers, factory, made in China, cheap

