Shenzhen Chunwang New Materials Co., Ltd. is one of the most reliable manufacturers and suppliers of free sample 500ml warehouse dehumidifier bag in China. With abundant experience, we warmly welcome you to buy cheap free sample 500ml warehouse dehumidifier bag made in China here from our factory. Contact us for more details.
Free sample 500ml warehouse dehumidifier bag
Product introduction:
Free sample 500ml warehouse dehumidifier bag mainly uses calcium chloride with high moisture absorption rate, which is matched with a unique fragrance of aromatic particles. In the delicate and simple moistureproof bag, it is effective to damp, prevent mildew and eliminate the bacteria. Safe enough, practical, and fashionable. It is a necessary product of wardrobe, bookcase and other home.
| Item name | Free sample 500ml warehouse dehumidifier bag |
| Raw material | Calcium chloride (add fragrance, charcoal or not) |
| Net weight | 248g, 400g |
| Volume | 500ml, 1000ml |
| Packing | Customized polybag |
| Certification | ISO9001:2008, ISO14001:2004, BSCI, MSDS, RoHS, DMF |
| Flavor | Lemon, jasmine, lavender, rose, Magnolia, ocean or non fragrance |
| Function | Helps to stop damp,mould,mildew and condensation |
| Application | Indoor room/closet/cabinet/shoe cabinet/bookcase and any sealing space |
| MOQ | 20000pcs |



Application:


Usage method:

Our company:



FAQ:
1. Q: Can I get your prompt response if I send you inquiry about the product I am interested in?
A: Yes, we are ready here to serve you and will give you quick response at 24hours.
2. Q: Can I have samples first before I make the final decision?
A: Yes, we can offer you free samples and welcome your trial order.
3. Q: When can I have the sample? How about the mass order?
A: Usually the delivery of sample is 3-5 working days, and 5-20 days for the mass order.
4. Q: Can you accept to print our own logo or brand on your products?
A: Yes, customized style are welcomed here.
5. Q: Can I be your exclusive distributor in my local market or my country?
A: Yes, feel free to contact us for more details about this if you are interested in this issue.
Hot Tags: free sample 500ml warehouse dehumidifier bag, China, manufacturers, suppliers, factory, made in China, cheap

