Shenzhen Chunwang New Materials Co., Ltd. is one of the most reliable manufacturers and suppliers of household chemicals refillable desiccant bag with free sample in China. With abundant experience, we warmly welcome you to buy cheap household chemicals refillable desiccant bag with free sample made in China here from our factory. Contact us for more details.
Household Chemicals Refillable Desiccant Bag With Free Sample
Product description:
The main component of the Household chemicals refillable desiccant bag with free sample is calcium chloride, and the package is Tyvek or nonwoven fabric. It can effectively dehumidification and moisture-proof, and keep clothes dry. The product is used as a supplementary package. It can be used in a catchment box or a dehumidifier.
| Product name | Household chemicals refillable desiccant bag with free sample |
| Net weight | 350g, 450g, 1000g available |
| Hygroscopic capacity | 2000ml |
| Raw Material | Calcium chloride granule+Fragrance granule |
| Size | 16cm*14.2cm, 11cm*22cm |
| Package | Polybag or customized color box |
| Applications | Chest, cabinet,bedroom, kitchen,warehouse,office, vehicles, etc |
| MOQ(customized) | 20000pcs |
| Shelf life | Placed in dry, normal condition, keep sealed 3 years |
| Certification | ISO9001:2015, ISO14001:2015, BSCI, MSDS, RoHS, DMF |





Application:


Using method:


OEM service:

Order procedure:

Note:
1:Don’t eat , keep upright, don’t roll it over.
2:Keep out of reach of children.
3:Store away from food & drink.
Hot Tags: household chemicals refillable desiccant bag with free sample, China, manufacturers, suppliers, factory, made in China, cheap

