Description
Send Inquiry
Humidity Proof Desiccant Bag With Natural Fragrance
Product description:
The main component of the Humidity proof desiccant bag with natural fragrance is calcium chloride, and the package is Tyvek or nonwoven fabric.
It can effectively dehumidification and moisture-proof, and keep clothes dry. The product is used as a supplementary package.
It can be used in a catchment box or a dehumidifier.
| Product name | Humidity proof desiccant bag with natural fragrance |
| Net weight | 350g, 450g, 1000g |
| Hygroscopic capacity | 2000ml |
| Raw Material | Calcium chloride granule(add fragrance, charcoal or not) |
| Size | 16cm*14.2cm, 11cm*22cm |
| Package | Polybag or customized color box |
| Applications | Chest, cabinet,bedroom, kitchen,warehouse,office, vehicles, etc |
| MOQ(customized) | 20000pcs |
| Shelf life | Placed in dry, normal condition, keep sealed 3 years |
| Certification | ISO9001:2015, ISO14001:2015, BSCI, MSDS, RoHS, DMF |





Application:


Using method:


Order procedure:

Hot Tags: humidity proof desiccant bag with natural fragrance, China, manufacturers, suppliers, factory, made in China, cheap

