Shenzhen Chunwang New Materials Co., Ltd. is one of the most reliable manufacturers and suppliers of humidity removal refillable desiccants absorber bag in China. With abundant experience, we warmly welcome you to buy cheap humidity removal refillable desiccants absorber bag made in China here from our factory. Contact us for more details.
Humidity Removal Refillable Desiccants Absorber Bag
Product description:
The main component of theHumidity removal refillable desiccants absorber bag is calcium chloride, which can efficiently absorb moisture in the air.
Prevent dampness and moldy. When the water is absorbed, it condenses into a glue.
Don't worry about the leakage of the product.
| Product name | Humidity removal refillable desiccants absorber bag |
| Net weight | 350g, 450g, 1000g |
| Hygroscopic capacity | 2000ml |
| Raw Material | Calcium chloride granule(add fragrance, charcoal or not) |
| Size | 16cm*14.2cm, 11cm*22cm |
| Package | Polybag or customized color box |
| Applications | Chest, cabinet,bedroom, kitchen,warehouse,office, vehicles, etc |
| MOQ(customized) | 20000pcs |
| Shelf life | Placed in dry, normal condition, keep sealed 3 years |
| Certification | ISO9001:2015, ISO14001:2015, BSCI, MSDS, RoHS, DMF |





Application:


Using method:


Order procedure:

Hot Tags: humidity removal refillable desiccants absorber bag, China, manufacturers, suppliers, factory, made in China, cheap

