Shenzhen Chunwang New Materials Co., Ltd. is one of the most reliable manufacturers and suppliers of 1000g cheap chemical humidity absorber car dehumidifier bag in China. With abundant experience, we warmly welcome you to buy cheap 1000g cheap chemical humidity absorber car dehumidifier bag made in China here from our factory. Contact us for more details.
Product information:
The main component of 1000g cheap chemical humidity absorber car dehumidifier bag is silica gel, which can strongly absorb moisture in the air. It is suitable for all kinds of cars. Especially in wet weather, 1000g cheap chemical humidity absorber car dehumidifier bag has played a powerful role. Not only is it safe for people to travel, It also provides a comfortable and refreshing environment.
| Products Name | 1000g cheap chemical humidity absorber car dehumidifier bag |
| Materials | Silica gel |
| Net Weight | 2x500g or 1*1000g available |
| Inner bag Size | 28*11*3cm or customized |
| Out side packaging | Poly bag or color box |
MOQ | Customized label on polybag MOQ 1000pcs Customized color box MOQ 5000boxes |
| Samples time | Free samples leading time within 5 days |
| Certificates | ISO9001:2008, ISO14001:2004, BSCI, MSDS, RoHS, DMF |
| Payment | TT, L/C, PayPal, trade assurance, western union |
| Used Places | Car,Vehicles,boats,caravans,warehouse,garages,house,etc |





Application:


Production procedure:


Characteristic:

Company information:
1. Established in 1998, Chunwang has become a public company from a small factory after 20 years’ development with high speed. We are a professional manufacturer and specialized in producing industrial and household desiccants, dehumidifiers, fragraces and cleaners.
2. We have modernized workshop and production line, advanced laboratory, dust-free plant, clean and tidy warehouse, and top sample room. And we have certificates of ISO9001 and ISO14001 in 2015. And we have passed the factory inspection of Watsons and BSCI in 2014.
3. Our company has a strong will to be the leader of absorption products &air freshener items in near future.



Hot Tags: 1000g cheap chemical humidity absorber car dehumidifier bag, China, manufacturers, suppliers, factory, made in China, cheap, auto dehumidifier, Car Dehumididier, car moisture absorber, dehumidifier crystals for car, desiccant for car interior, moisture absorber car

