Description
Send Inquiry
Active Mineral Desiccant 100g
Product Introduction:
1. Eco-friendly mineral product;
2. Non-corrosive, non-toxic, non-pollution,chemical additive free; 3. OEM can be offered; 5. Free sample avaliable.
| Product | Active Mineral Desiccant 100g |
| Material | Montmorillonite Clay |
| Applications | Electronic Components, Semiconductors, Machine Parts, Military Instruments & Armaments, Automotive Parts, Circuit Boards. |
| Package material | Tyvek, non woven fabric |
| Shape | Irregular particle shape |
| Moisture content | <1% |
| Size | 1-4mm |
| Weight | 100g |
| Dosage | 2- 2.5g/L |
| Adsorption | 23% |



Hot Tags: active mineral desiccant 100g, China, manufacturers, suppliers, factory, made in China, cheap
