Shenzhen Chunwang New Materials Co., Ltd. is one of the most reliable manufacturers and suppliers of attapulgite clay desiccant 500gr in China. With abundant experience, we warmly welcome you to buy cheap attapulgite clay desiccant 500gr made in China here from our factory. Contact us for more details.
Attapulgite clay desiccant 500gr
Product Introduction:
| Product | Attapulgite clay desiccant 500gr |
| Material | Bentotnite Clay |
| Sealling | Heat-sealing,Ultrasonic seal |
| Package material | Tyvek, non woven fabric |
| Shape | Irregular granular |
| Moisture content | <1% |
| Size | 1-4mm |
| Weight | 500g each pack |
| Dosage | 2- 2.5g/L |
| Adsorption | >23% |


Certification:

FAQ:
Q: What does the Clay desiccant used to?
A: It is widely used in eletronic products, eletrical appliances, instrument and meter, hardware equipment, etc.
Q: What's the warranty?
A: It depends package and environment dramatically affect the lifetime of the desiccant. In a tightly sealed environment desiccants can last 1 years.
Q: How many desiccants do I need?
A: According to the package size, packing material properties and so on. Generally dosage reference is 2g-2.5g/L.
Q: Can I have a sample free?
A: Yes, sample is free, buyer only pay sample freight cost.
Q: Can I have my own logo on the package?
A: Yes, customized is welcome.
Hot Tags: attapulgite clay desiccant 500gr, China, manufacturers, suppliers, factory, made in China, cheap, active mineral desiccant, mineral desiccant, mont clay desiccant, montmorillonite desiccant, natural mineral desiccant, unit desiccant

