500ml warehouse humidity absorber bag with free sample
Product description:
500ml warehouse humidity absorber bag with free sample is made of calcium chloride and does not contain other hygroscopic chemicals. It is not only convenient for packing, but also convenient to disassemble. It is suitable for families, offices, hotels, basement, etc.
| Item name | 500ml warehouse humidity absorber bag with free sample |
| Raw material | Calcium chloride (add fragrance, charcoal or not) |
| Net weight | 248g, 400g or customized |
| Volume | 500ml, 1000ml or customized |
| Packing | Customized polybag |
| Certification | ISO9001:2008, ISO14001:2004, BSCI, MSDS, RoHS, DMF |
| Aroma | Rose,lavener, voilet,lemon or non fragrance |
| Function | It absorbs excess humidity to protect your wardrobe,closet, cabinet from humidity |
| Application | Indoor room/closet/cabinet/shoe cabinet/bookcase and any sealing space |
| MOQ | 20000pcs |



Application:


Usage method:
Take out the product from the outer bag and hang it in the closet, bookcase and other closed space which need dehumidification.
The distance between the bag and the object is at least 5-10cm, so that the hygroscopic bag can be fully exposed to the air.
In each independent space of the general clothing cabinet, 1-2 bags of highly effective moisture absorption holding bags (high airtight space) are hung up. When the white particles are completely dissolved, please replace the new products.
Company information:
1. Established in 1998, CHUNWAN group is a set of R&D,production and marketing enterprise
2. Product Series: household moisture absorbers, deodorant for refrigerator,toilet bowl cleaners,car dehumidifier, washing machine cleaner,drain cleaners,car air fresheners,desiccants,container dry bag,oxygen absorber,etc
3. Enterprise Scale: more than 15000 square meters, more than 300 staffs
4. Customers:Sanrio,Aldi,Coach,Vanguard,Sanyo,Samsung, Toshiba, Flextronics,Emerson,DHL
5. Chun-Wang became an public company in 2015 and its the only one in this area


FAQ:
Q1:What are main ingredients of your humidity absorbing box?
A1:There are mainly Calcium Chloride (granule or flake) and aromatic beads.
Q2:How many kinds of scents can I choose?
A2:We provide Lemon, jasmine, lavender, rose, Magnolia, ocean, we could also customize for you if you need other scents.
Q3:How long can moisture absorber last?
A3:It can be used for 1-3 months depend on the air humidity and seasons.
Q4:Can I have my own logo/brand?
A4:Yes,customize welcomes here.
Q5:Can I have sample for try?
A5:Yes,free samples are available.
Q6:What degree of purity does it have for dehumidifier?
A6:Composition:Calcium chloride > 75%
Hot Tags: 500ml warehouse humidity absorber bag with free sample, China, manufacturers, suppliers, factory, made in China, cheap

